Bali - wakacje już od 1239 zł

Na wakacje: Sulawesi (Celebes), Bali

Przewodnik turystyczny: Bali/ Sulawesi (Celebes)

Częściowe zachmurzenie
30°C
Opady:
1.5 mm
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1012 hPa
Wiatr:
26 km/h150°
Położona na wschód od Boreneo wyspa Sulawesi –dawniej zwana Celebes –charakteryzuje się nieregularnym kształtem, przypominającym skorpiona. Poszarpana i bardzo długa linia brzegowa stwarza świetne warunki do kąpieli słonecznych. Warto zwiedzić zarówno malownicze wybrzeże jak i centralną część wyspy - usianą wulkanami górującymi nad tropikalnymi lasami. Wyspa od wielu lat dąży do niepodległości, ponadto, co jakiś czas odżywają tu konflikty na tle religijnym pomiędzy muzułmanami i chrześcijanami.

Regiony

 • Manado – położone w północnej części wyspy Celebes. Ze względu na dość dużą ilość mniejszości chińskiej bardzo ważnym wydarzeniem jest początek roku chińskiego.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Manado, Makassar, Rantepao, Palawa
 • Najciekawsze atrakcję turystyczne: Fort Rotterdam, Lemo i grobowce skalne, Kete Kesu – skansen
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Sulawesi Utara, Tana Toraja

Geografia i przyroda

Wyspa ta składa się z pięciu połączonych ze sobą półwyspów, kształtem przypominających skorpiona. Wchodzi w skład Archipelagu Malajskiego i Wielkich Wysp Sundajskich, jest jedną z największych wysp na Ziemi (11 miejsce). Politycznie, Sulawesi podzielona jest na sześć prowincji: Mamuju (Zachodnia Sulawesi), Manado (Północna Sulawesi), Palu (Środkowa Sulawesi), Makassar (Południowa Sulawesi), Kendari (południowo-wschodnia Sulawesi) i Gorontalo. Wyspa zawiera trzynaście słodkowodnych jezior w tym najgłębsze jezioro w Azji Południowo-Wschodniej, Matano. Uprawia się tam przede wszystkim goździki, gałkę muszkatołową oraz ryż i soję. Sulawesi jest jednym z największych na świecie producentów kakao.
Na wyspie panuje klimat równikowy wybitnie wilgotny, gdzie średnia roczna suma opadów wynosi 2000 mm. Cechą charakterystyczna tego regionu jest nierównomierny rozkład opadów w ciągu roku. Wyspę pokrywa wiecznie zielony las równikowy, natomiast w kotlinach śródgórskich występują formację przypominające sawannę.

Historia

Historia wyspy związana jest z handlem przyprawami, głównie gałką muszkatołową i goździkami. Pierwszym europejczykiem który się tam pojawił był portugalski żeglarz wysłany z Moluków w poszukiwaniu złota w 1525 roku. Holendrzy szybko zadomowili się na wyspie i w 1605 roku wybudowanie fabrykę w Makassar. W 1660 roku wybuchła wojna między europejczykami a plemieniem Gowa. A w 1669 roku, admirał Speelman zmusił sułtana Hasanuddin, do podpisania Traktatu z Bongaya, w którym zgodził się na przejęcie kontroli nad handlem Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Polityczny i kulturowy rozwój w tamtych czasach został spowolniony, co było wynikiem statusu quo. W 1905 roku cała wyspa stała się częścią holenderskiej kolonii (Netherlands East Indies), aż do okupacji japońskiej podczas II wojny światowe. Podczas Rewolucji Indonezyjskiej, holenderski kapitan zamordował ponad 4000 osób w czasie kampanii Sulawesi Południowa. W 1949 roku w związku z przekazaniem władzy Sulawesi stała się częścią federalnych Stanów Zjednoczonych Indonezji, natomiast w 1950 roku została przyłączona do Republiki Indonezji.

Sport i rekreacja

 • Wyspa jest idealnym miejscem dla nurków, najbardziej urozmaicony podwodny krajobraz znajduje się po północnej stronie. Można podziwiać zarówno pionowe skały porośnięte bujna rafą jak też miejsca o łagodnym dnie. Każdy znajdzie coś dla siebie ze względu na różny stopień trudności.
 • Warto odbyć trekking po górskim regionie Tana Toraja, zamieszkałym przez rdzennych mieszkańców wyspy.
 • Odpoczynek to tylko na pięknych piaszczystych i przede wszystkich wolnych od tłumów turystów plażach.

Informacje praktyczne

 • Waluta - 1 rupia indonezyjska (RP) = 100 sen (10 000 IDR = 1,08 USD - maj 2008).
 • Wizy – niezbędna jest wiza turystyczna, służbowa, pobytowa lub tranzytowa, wizę turystyczną obywatele Polski mogą kupić przy wjeździe w ściśle ustalonych punktach, opłata za wydanie wizy krótkoterminowej wynosi minimum 10 USD.
 • Ubiór - niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, zwłaszcza podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu, do meczetów, należy wejść bez butów, kobiety powinny okryć głowy chustą, zwiedzając świątynie buddyjskie i hinduistyczne należy nałożyć sarong.
 • Czas - czas polski plus 8 godzin, nie ma podziału na czas letni i zimowy.
 • Elektryczność - 127/230V/50 Hz.
 • Szczepienia - nie ma obowiązku.

Sulawesi (Celebes), Bali - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  27°C
  opady:
  10.0 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  75%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1012hPa
  wiatr:
  152°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:04
  zach. słońca:
  18:14
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.26°C max.28°C
  opady:
  12.9 mm
  wiatr:
  118°   15 km/h
  wsch. słońca:
  06:04
  zach. słońca:
  18:14
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.27°C max.28°C
  opady:
  1.8 mm
  wiatr:
  118°   23 km/h
  wsch. słońca:
  06:03
  zach. słońca:
  18:14
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.27°C max.28°C
  opady:
  2.3 mm
  wiatr:
  119°   22 km/h
  wsch. słońca:
  06:03
  zach. słońca:
  18:14
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.27°C max.28°C
  opady:
  7.9 mm
  wiatr:
  122°   21 km/h
  wsch. słońca:
  06:02
  zach. słońca:
  18:14

Sulawesi (Celebes) - klimat w Bali