Na wakacje: Sulawesi (Celebes), Bali
Przewodnik turystyczny: Bali/ Sulawesi (Celebes)

28°C
- Opady:
- 1.5 mm
- Zachmurzenie:
- 59%
- Ciśnienie:
- 1005 hPa
- Wiatr:
- 21 km/h256°
Powered by
World Weather Online
World Weather Online
Położona na wschód od Boreneo wyspa Sulawesi –dawniej zwana Celebes –charakteryzuje się nieregularnym kształtem, przypominającym skorpiona. Poszarpana i bardzo długa linia brzegowa stwarza świetne warunki do kąpieli słonecznych. Warto zwiedzić zarówno malownicze wybrzeże jak i centralną część wyspy - usianą wulkanami górującymi nad tropikalnymi lasami. Wyspa od wielu lat dąży do niepodległości, ponadto, co jakiś czas odżywają tu konflikty na tle religijnym pomiędzy muzułmanami i chrześcijanami.
Regiony
- Manado – położone w północnej części wyspy Celebes. Ze względu na dość dużą ilość mniejszości chińskiej bardzo ważnym wydarzeniem jest początek roku chińskiego.
Ośrodki i atrakcje
- Najważniejsze miasta: Manado, Makassar, Rantepao, Palawa
- Najciekawsze atrakcję turystyczne: Fort Rotterdam, Lemo i grobowce skalne, Kete Kesu – skansen
- Najpopularniejsze regiony turystyczne: Sulawesi Utara, Tana Toraja
Geografia i przyroda
Wyspa ta składa się z pięciu połączonych ze sobą półwyspów, kształtem przypominających skorpiona. Wchodzi w skład Archipelagu Malajskiego i Wielkich Wysp Sundajskich, jest jedną z największych wysp na Ziemi (11 miejsce). Politycznie, Sulawesi podzielona jest na sześć prowincji: Mamuju (Zachodnia Sulawesi), Manado (Północna Sulawesi), Palu (Środkowa Sulawesi), Makassar (Południowa Sulawesi), Kendari (południowo-wschodnia Sulawesi) i Gorontalo. Wyspa zawiera trzynaście słodkowodnych jezior w tym najgłębsze jezioro w Azji Południowo-Wschodniej, Matano. Uprawia się tam przede wszystkim goździki, gałkę muszkatołową oraz ryż i soję. Sulawesi jest jednym z największych na świecie producentów kakao.Na wyspie panuje klimat równikowy wybitnie wilgotny, gdzie średnia roczna suma opadów wynosi 2000 mm. Cechą charakterystyczna tego regionu jest nierównomierny rozkład opadów w ciągu roku. Wyspę pokrywa wiecznie zielony las równikowy, natomiast w kotlinach śródgórskich występują formację przypominające sawannę.
Historia
Historia wyspy związana jest z handlem przyprawami, głównie gałką muszkatołową i goździkami. Pierwszym europejczykiem który się tam pojawił był portugalski żeglarz wysłany z Moluków w poszukiwaniu złota w 1525 roku. Holendrzy szybko zadomowili się na wyspie i w 1605 roku wybudowanie fabrykę w Makassar. W 1660 roku wybuchła wojna między europejczykami a plemieniem Gowa. A w 1669 roku, admirał Speelman zmusił sułtana Hasanuddin, do podpisania Traktatu z Bongaya, w którym zgodził się na przejęcie kontroli nad handlem Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Polityczny i kulturowy rozwój w tamtych czasach został spowolniony, co było wynikiem statusu quo. W 1905 roku cała wyspa stała się częścią holenderskiej kolonii (Netherlands East Indies), aż do okupacji japońskiej podczas II wojny światowe. Podczas Rewolucji Indonezyjskiej, holenderski kapitan zamordował ponad 4000 osób w czasie kampanii Sulawesi Południowa. W 1949 roku w związku z przekazaniem władzy Sulawesi stała się częścią federalnych Stanów Zjednoczonych Indonezji, natomiast w 1950 roku została przyłączona do Republiki Indonezji.Sport i rekreacja
- Wyspa jest idealnym miejscem dla nurków, najbardziej urozmaicony podwodny krajobraz znajduje się po północnej stronie. Można podziwiać zarówno pionowe skały porośnięte bujna rafą jak też miejsca o łagodnym dnie. Każdy znajdzie coś dla siebie ze względu na różny stopień trudności.
- Warto odbyć trekking po górskim regionie Tana Toraja, zamieszkałym przez rdzennych mieszkańców wyspy.
- Odpoczynek to tylko na pięknych piaszczystych i przede wszystkich wolnych od tłumów turystów plażach.
Informacje praktyczne
- Waluta - 1 rupia indonezyjska (RP) = 100 sen (10 000 IDR = 1,08 USD - maj 2008).
- Wizy – niezbędna jest wiza turystyczna, służbowa, pobytowa lub tranzytowa, wizę turystyczną obywatele Polski mogą kupić przy wjeździe w ściśle ustalonych punktach, opłata za wydanie wizy krótkoterminowej wynosi minimum 10 USD.
- Ubiór - niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, zwłaszcza podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu, do meczetów, należy wejść bez butów, kobiety powinny okryć głowy chustą, zwiedzając świątynie buddyjskie i hinduistyczne należy nałożyć sarong.
- Czas - czas polski plus 8 godzin, nie ma podziału na czas letni i zimowy.
- Elektryczność - 127/230V/50 Hz.
- Szczepienia - nie ma obowiązku.
Powered by
World Weather Online
Sulawesi (Celebes), Bali - prognoza pogody
- 28°C
- opady:
- 16.3 mm
- zachmurzenie:
- 59%
- wilgotność:
- 74%
- widoczność:
- 9 km
- ciśnienie:
- 1005hPa
- wiatr:
20 km/h
- wsch. słońca:
- 06:12
- zach. słońca:
- 18:46
- min.24°C max.28°C
- opady:
- 0.6 mm
- wiatr:
17 km/h
- wsch. słońca:
- 06:12
- zach. słońca:
- 18:46
- min.21°C max.27°C
- opady:
- 20.3 mm
- wiatr:
20 km/h
- wsch. słońca:
- 06:13
- zach. słońca:
- 18:46
- min.26°C max.27°C
- opady:
- 45.4 mm
- wiatr:
19 km/h
- wsch. słońca:
- 06:13
- zach. słońca:
- 18:46
- min.19°C max.27°C
- opady:
- 22.6 mm
- wiatr:
11 km/h
- wsch. słońca:
- 06:14
- zach. słońca:
- 18:47