Bali - wakacje już od 3801 zł

Na wakacje: Sumba, Bali

Przewodnik turystyczny: Bali/ Sumba

Pochmurno
24°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
82%
Ciśnienie:
1010 hPa
Wiatr:
23 km/h119°
Sumba – ze względu na powszechnie występujące drzewo sandałowe dawniej zwana Wyspą Sandałową – wchodzi w skład Małych Wysp Sundajskich. Jej górzyste tereny porośnięte są zarówno lasami tropikalnymi jak i sawanną. Najwyższym wzniesieniem jest góra Wanggameti w całości znajdująca się na terenie parku narodowego. Największymi miastami są Waikabubak i Waingapu oferujące turystom wiele atrakcji pośród orientalnej przyrody i kultury. Mieszkańcy wyspy są zróżnicowani zarówno etnicznie jak i wyznaniowo – można tu spotkać zarówno katolików, kalwinów, animistów jak i muzułmanów.

Regiony

 • Zachodnia Sumba – wiecznie zielona i gęsto zaludniona część wyspy, z miastem Waikabubak. Doskonałe miejsce na egzotyczny wypoczynek.
 • Wschodnia Sumba – sucha i surowa kraina, z palącym słońcem, jednak są tu piękne plaże i krystalicznie czyta woda.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Waikabubak, Waingapu, Baing

Geografia i przyroda

Wyspa należy do archipelagu Małych Wysp Sundajskich, graniczy od północnego zachodu z Sumbawą, od wschodu z Timor, natomiast na południ od wyspy znajduje się Australia. Największym miastem na wyspie jest Waingapu, gdzie mieszka ponad 10 tys. mieszkańców. W przeciwieństwie do Bali, Lombok i Sulawesi na Sumbie nie występują strome wulkaniczne góry, przeważa tu krajobraz niskich wapiennych wzgórz. Na wyspie występuje pora sucha od maja do listopada natomiast pora deszczowa od grudnia do kwietnia.
Na Sumbie żyje 200 gatunków ptaków, w tym 7 endemicznych, 4 gatunki rzadkie oraz 2 gatunki pospolite. Ze względu na masowe wycinanie lasów, zmniejsza się prawdopodobieństwo przeżycia Rhyticeros undulatus. Obecnie populacja liczy 4000 osobników.

Historia

Według legendy pierwsi ludzie zeszli na wyspę po drabinie z nieba i osiedlili się na Tanjung Sasar w północnej części Sumby. Inna legenda mówi, że jeden z dwóch synów Sumbanese został wygnany z Javy i bogowie doprowadzili go na wyspę.
W XIV w. rządy objęła dynastia Majapahit. Po ich upadku do władzy doszli Bima z Sumbawe a następnie Gowa z południowej części Sumbawe. To spowodowało, iż na Sumbie mieszają się kultury sąsiednich wysp. W XVIII wieku rozpoczął się eksport drewna sandałowego. Był to drogi surowiec, gdyż przed odkryciem penicyliny drzewa sandałowe były znane jako lekarstwo na choroby weneryczne. Eksportowano przede wszystkim do Europy, Chin i krajów arabskich. Handel był przerywany przez wewnętrzne wojny, natomiast w 1906 roku Holendrzy najechał Sumbe i rozpoczęły się bezpośrednie rządy wojskowe. Administracja cywilna została utworzona dopiero w 1913 roku.

Sport i rekreacja

 • Sumba to góry oraz dziesiątki kilometrów pięknej linii brzegowej a więc raj dla podróżników, wczasowiczów i turystów preferujących różny rodzaj turystyki .
 • Przepiękne plaże oraz niesamowite dno morskie przyciąga fanów surfingu, windsurfingu oraz snorklingu.

Informacje praktyczne

 • Waluta - 1 rupia indonezyjska (RP) = 100 sen (10 000 IDR = 1,08 USD - maj 2008).
 • Wizy – niezbędna jest wiza turystyczna, służbowa, pobytowa lub tranzytowa, wizę turystyczną obywatele Polski mogą kupić przy wjeździe w ściśle ustalonych punktach, opłata za wydanie wizy krótkoterminowej wynosi minimum 10 USD.
 • Ubiór - niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, zwłaszcza podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu, do meczetów, należy wejść bez butów, kobiety powinny okryć głowy chustą, zwiedzając świątynie buddyjskie i hinduistyczne należy nałożyć sarong.
 • Czas - czas polski plus 8 godzin, nie ma podziału na czas letni i zimowy.
 • Elektryczność - 127/230V/50 Hz.
 • Szczepienia - nie ma obowiązku

Sumba, Bali - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  28°C
  opady:
  0.2 mm
  zachmurzenie:
  82%
  wilgotność:
  76%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1010hPa
  wiatr:
  126°   23 km/h
  wsch. słońca:
  06:23
  zach. słońca:
  18:09
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.27°C max.28°C
  opady:
  2.2 mm
  wiatr:
  128°   20 km/h
  wsch. słońca:
  06:23
  zach. słońca:
  18:09
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.27°C max.28°C
  opady:
  15.3 mm
  wiatr:
  115°   27 km/h
  wsch. słońca:
  06:23
  zach. słońca:
  18:08
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.28°C max.28°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  124°   23 km/h
  wsch. słońca:
  06:23
  zach. słońca:
  18:08
 • Częściowe zachmurzenie
  min.27°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  118°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:23
  zach. słońca:
  18:08

Sumba - klimat w Bali