Bali - wakacje już od 3801 zł

Na wakacje: Zachodnie Bali, Bali

Przewodnik turystyczny: Bali/ Zachodnie Bali

Pochmurno
24°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
82%
Ciśnienie:
1010 hPa
Wiatr:
23 km/h119°
Północną część Bali w większości stanowi region Buleleng z miastem Singaraja, w którym do dziś widać wpływy holenderskiego imperializmu. Charakterystyczna kolonialna architektura i zabudowa miast stanowi ciekawy kontrast dla egzotycznej przyrody i lokalnych tradycji. Wzdłuż wybrzeża ciągną się malownicze, piaszczyste plaże. Zachodnia część regionu to niemal wciąż jeszcze nieodkryte przez turystów tereny. Rozległy park narodowy Bali Barat jest miejscem schronienia dla egzotycznych roślin i zwierząt. Regiony Jembrana i Tabanan to świetne miejsce dla osób, które chcą poznać prawdziwy urok Bali z dala od gwarów wielkich kurortów.

Regiony

 • Region Buleleng – jest to najbardziej na północ wysunięty region wyspy, znajduje się tutaj wiele ośrodków nurkowania a także kilka malowniczych świątyń.
 • Region Jembrana – region położony w zachodniej części wyspy, cechą charakterystyczną tego miejsca są plaże z czarnym piaskiem pochodzenia wulkanicznego oraz Park Narodowy Bali Zachodnie.
 • Region Tabanan – region położony na północny zachód od Denpasaru, żyjący głównie z rolnictwa, zachęca egzotycznymi plażami oraz malowniczymi miastami.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Tanah Lot, Batukau, Sangsit, Melaya, Anatosari, Singaraja, Negara
 • Najciekawsze atrakcję turystyczne: Świątynia Pura Tanah Lot, Świątynia Batukau, Góra Gunung Merbuk, Góra Mt. Patas
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Lovina Beach

Geografia i przyroda

Zachodnie Bali to pas wzgórz rozciągających się ze wschodu na zachód. Najwyższym szczytem jest Gunung Batukaru - 2276m (drugi co do wielkości szczyt na Bali), gdzie zachowała się niewielka część prawdziwej dżungli. Na południowych stokach uprawia się duże ilości ryżu z racji bardzo żyznych gleb i ogromnej ilość deszczu która tam spada. Północe zbocza są natomiast bardziej suche gdzie dominuje niska roślinność. Dobre warunki do uprawy winorośli panują w okolicach Pemuteran, obszar Parku Narodowego Bali.

Historia

Region ten osiedlony najprawdopodobniej w XIV w. miał kilka konfliktów w swojej historii, zwłaszcza z sąsiednim królestwem Mengwi. Pod koniec 1700 roku ludność Tabanan posiadła we władanie część królestwa Mengwi, jednak szybko je straciła bo już w połowie 1800 roku. W 1906 roku Holendrzy zdobyli Tatanan i uwięzili króla oraz jego syna.
Region Jembrana po wybuchu wojny domowej znalazł się pod panowaniem królestwa Bandung. W XVII w. słabo zaludniona i mało atrakcyjna Jembrana nie budziła zainteresowania innych książąt balijskich, dlatego przez długi czas była pod rządami książąt z Sulawesi. Pod koniec XVIII w. tą częścią Bali zainteresowali się europejczycy. Był to pierwszy region na który najechali Holendrzy.

Sport i rekreacja

 • Piękne laguny, kolorowa rafa koralowa stwarzają idealne warunki do nurkowania. Działają tam licznie szkoły nurkowania, które oferują kursy dla amatorów i profesjonalistów, a także różnego rodzaju wyprawy nurkowe oraz snorkelingowe w najpiękniejsze i najodleglejsze obszary rafy. Rewelacyjną atrakcją jest seawalking, czyli podwodne spacery w specjalnym kasku i kombinezonie.
 • Wyprawy górskie to kolejna atrakcja jaką oferuje Bali. Cisza, spokój, niesamowite widoki z niezapomnianymi terasami, które sąsiadują z dziewiczym lasem tropikalnym oraz egzotyczne zwierzęta zapiera dech w piersiach.
 • Bali oferuje dla miłośników sportów wodnych liczne centra sportowe, wypożyczające narty wodne, sprzęt surfingowy i windsurfingowy, żeglarski i kajakowy.

Informacje praktyczne

 • Waluta - 1 rupia indonezyjska (RP) = 100 sen (10 000 IDR = 1,08 USD - maj 2008).
 • Wizy – niezbędna jest wiza turystyczna, służbowa, pobytowa lub tranzytowa, wizę turystyczną obywatele Polski mogą kupić przy wjeździe w ściśle ustalonych punktach, opłata za wydanie wizy krótkoterminowej wynosi minimum 10 USD.
 • Ubiór - niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, zwłaszcza podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu, do meczetów, należy wejść bez butów, kobiety powinny okryć głowy chustą, zwiedzając świątynie buddyjskie i hinduistyczne należy nałożyć sarong.
 • Czas - czas polski plus 8 godzin, nie ma podziału na czas letni i zimowy.
 • Elektryczność - 127/230V/50 Hz.
 • Szczepienia - nie ma obowiązku.

Zachodnie Bali, Bali - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  28°C
  opady:
  0.2 mm
  zachmurzenie:
  82%
  wilgotność:
  76%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1010hPa
  wiatr:
  126°   23 km/h
  wsch. słońca:
  06:23
  zach. słońca:
  18:09
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.27°C max.28°C
  opady:
  2.2 mm
  wiatr:
  128°   20 km/h
  wsch. słońca:
  06:23
  zach. słońca:
  18:09
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.27°C max.28°C
  opady:
  15.3 mm
  wiatr:
  115°   27 km/h
  wsch. słońca:
  06:23
  zach. słońca:
  18:08
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.28°C max.28°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  124°   23 km/h
  wsch. słońca:
  06:23
  zach. słońca:
  18:08
 • Częściowe zachmurzenie
  min.27°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  118°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:23
  zach. słońca:
  18:08

Zachodnie Bali - klimat w Bali